Üniversite Tercihi Yapacaklara Önemli Tavsiyeler

Rehberlik22 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversite Tercihi Yapacaklara Önemli Tavsiyeler

Merhaba, arkadaşlar üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler diyoruz bugün. Öncelikle lise yıllarınızın bitişini ve zorlu YGS ve LYS maratonunu atlatmanızı tebrik ediyorum umarım gönlünüzce bir yer olur. Fakat gönlünüzce olmasını istediğiniz yeri nasıl seçeriz..?

Arkadaşlar, lise yıllarında genellikle insanlar yaşadığı bölgeden uzaklaşmak daha özgür olmak ve daha mutlu olacağına inanıyor. Bu inanç doğrultsun da genellikle fen lisesi de meslek lisesi de olsa insan “olsun da neresi olursa olsun” diye çok büyük bir hataya düşüyor. Gideceğiniz yeri kendi karakterinize göre seçmeniz daha güzel olur elbette.

Aldığınız puan kıstasıyla en iyi yere gitmek demek puanınızın yettiği en zirve puanlı bölüme gitmek değildir. İstediğiniz bölüm, zevk aldığınız dal, günlük yaşantınızın doluluğu, yaşadığınız şehrin büyüklüğü arkadaş çevrenizin kalabalıklığı, ailenize olan uzaklık metropol şehirlere olan uzaklık veya yakınlık, yaşam kalitesi hava şartları, ev kiraları, ulaşım vs gibi bir çok gözle görülmeden yapılan tercihlerin sonuçları oluyor.

Ve daha asıl konuya okulunuza gelmedik bile, okulun denkliği olan okul sayıları ve bölgeleri, okul bitiminde iş olanağa, o istediğiniz bölümün yazacağınız okulda ki verdiği kalite seviyesi gibi bir çok başlıklarda var. Gelin biz size bi kaç madde şeklinde yardımcı olmaya çalışalım.

  1. Öğrenci arkadaşlar, tercih listelerini oluştururken yüksek öğretim program ve kontenjanlarını iyi araştırmanız gerekli. Bu süreçte size yardım edicek ve destek olucak en büyük yardımcınız sadece kendiniz olucaksınız bunu unutmamak gerekli.
  2. Aldığınız puan, ne olursa olsun asıl olması gereken şeyin seçtiğiniz üniversitenin ve mesleğinizin eğitimini alırken ve aldıktan sonrasında size vericeği hazdır.
  3. Seçmeyi düşündüğünüz bölümden mezun olduğunuzda elinize alacağınız mesleğin sizin karakter ve yeteneklerinizle ne kadar uyuştuğu çok önemlidir. Yani seviyorum dediğiniz meslek vardır fakat kendinizi istemsizce araştırıp yaptığınız ve zevk aldığınız şey başkadır bunu göz önünde tutarak tercih yapmanız daha iyidir.
  4. Meslekte kararlı iseniz sıra en önemli ikinci aşamada, seçeceğiniz üniversitede ki kadronun yetkinliği, uzmanlık, mesleğinize olan katkıları, mezun olanların başarıları, üniversitenin sağladığı imkanlar(burs, yurt, sosyal faaliyet, kulüp vs.), üniversitenin koordinatları(yaşam alanlarına olan yakınlığı, akademik, meslek, seminer vs) yakınlıkları, üniversitenin yabancı dillere olan katkısı gibi bir çok konu gibi.
  5. Tercih listenizi hazırlarken en önemli hatalardan birisi şüphesiz aldığınız puana göre tercih yapmak. Asıl olması gereken aldığınız puana göre değil, başarı sıranıza göre tercih yapmak esastır. Zira ÖSYM adaylarını başarı listelerine göre yerleştiriyor.
  6. Tercih listenizde bölüm puanı yüksekleri başlara yazmak yerine kendi istediğiniz bölümleri en başa yazmak en doğru yöntemdir.
  7. Bilindiği üzere ÖSYM son iki yıldır belli bazı bölümler için baraj başarı sırası uygulaması başlattı (Tıp: MF3 40.000, Hukuk: TM3: 150.000, vb.). Tercih sıralamasında bu husus da göz önüne alınarak kılavuz doğru takip edilmeli.
  8. Seçtiğiniz bölümü devam edip o bölümle muhattap olucak olan sizsiniz kendinizi iyi diye anılıp sizin sevmediğiniz bir bölüm yerine kendi beğendiğiniz bir bölüme adınızı yazdırmak yaşamınız boyunca mutlu bir şekilde hayatınızı idame ettirmenize olanak sağlayacak yegane yol olacaktır.

Hepinize başarılar diliyorum.

2 Yorum - "Üniversite Tercihi Yapacaklara Önemli Tavsiyeler"

avatar
Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Tercihler ne zaman verilecek

wpDiscuz