Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rehberlik30 Haziran 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

YGS ve LYS ‘nin ardından artık üniversite adayları, LYS sonuçları ve tercihlerine odaklandı. Peki üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?


Üniversite adaylarının yıllardır bir gelenek haline gelen hatalarından bahsederek başlayalım. Genelde adayların büyük bir çoğunluğu hedefleri olan bölümlere alternatif olarak bulundukları şehirde farklı bir bölüm yazıyorlar tercihlerinin son sıralarına..

Bu durumda istedikleri bölüm tutmazsa, istemedikleri ama aynı şehirde oldukları farklı bir bölüme gitmek durumunda bırakıyorlar kendilerini. Bu durumda istedikleri bölüme değil, rahat ettikleri üniversiteyi tercih etmiş oluyorlar. Yani ömürlerini etkileyecek bir seçimde çok kritik hata yapıyorlar.

Üniversitelio ekibi olarak bizim siz üniversite adaylarına en büyük tavsiyemiz kesinlikle ve kesinlikle üniversiteye göre değil bölüme göre tercih yapmanız. Okuduğunuz bölüm ileride seçeceğiniz meslek olacak. Elbette şunu yapabilirsiniz; birbirlerine yakın olan 2 bölüm işletme ve iktisat. Bunlar arasında fazla fark yoktur ve daha yakın bir üniversitede işletme okumayı tercih edebilirsiniz uzak bir şehirde iktisat okumaktansa.

Ama hedefiniz örneğin makine mühendisliğidir. Puanınız aynı şehirdeki gıda mühendisliğine yetiyor diye tercih listenize gıda mühendisliğini eklerseniz ciddi bir tercih hatası yapmış olursunuz.

Tüm bunlarla birlikte dikkat edilmesi gereken ufak bir detay daha var. Üniversite tercihiniz tercih ettiğiniz üniversitenin evinize, ailenize yakınlığından ziyade size vereceği eğitim olanaklarına sıralamalısınız. Her ne kadar aynı bölüm de olsa akademik kadrosu düşük bir üniversiteden ziyade Hacettepe, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde öğrenim görme şansınız varsa tüm maddi ve manevi olanaklarınızı zorlamanız size belki üniversite yıllarınızda zaman zaman zorluklar yaşatabilir ama üniversiteden mezun olduktan sonra bu zorlukları iyi ki yaşamışım diyeceksiniz…

Üniversitelio – Rehberlik Ekibi

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz