Üniversite ve Bölüm Seçerken Bunları Düşünmelisiniz

Rehberlik21 Aralık 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversiteye hazırlık sürecinin sıkıntılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu süreçte gençlerin akılları allak bullak “ileride ne iş yapacağım, hangi bölümde okuyacağım, hangi üniversiteyi hedeflesem” gibi sorulara yanıt aramaya çalışıyorlar.

Bu süreçte gençlerin en sık yaptığı hatalardan birine değinelim. Gençler üniversiteyi hayatlarının hedefi gibi görüyor ve bu yüzden tercih hatası yapıyor. İşte x üniversiteye gitsem gerisi kolay. Şu bölümü kazanayım da ne olursa olsun vb. görüşler 25 ‘li yaşlardan sonrası için pek iyi olmuyor.

Gençler şu tavsiyelerimize kulak verin;

– Üniversite okumak bir amaç değil araçtır. Bu gözle bakmalısınız.

– Hangi üniversitede okumanız gerektiğinden çok hangi bölüm-mesleğe yatkınsınız bunu değerlendirin.

– Okumak istediğiniz bölüm nerede olursa olsun okuyun.

Şu tarz durumlar çok oluyor: “Hayalim bilgisayar mühendisliği okumaktı. İzmir ‘e puanım yetmeyince yine İzmir ‘de makine mühendisliğine gittim.”

Yahu kardeşim bu nasıl bir zıtlıktır. İkisi de mühendis sonuçta deyip avutmayın kendinizi. İzmir ‘de üniversite okuyacaksın da ne olacak istediğin mesleği yapamayacak olduktan sonra? Git Afyon ‘da oku bilgisayar mühendisliğini. Tamam sosyal yaşamın İzmir ‘deki kadar zaten olamayacak ama üniversiteden mezun olduktan sonrasını düşün. Ömür boyu makine mühendisi olacaksın. Çok mu seviyorsun makine mühendisliğini sanki, hayır !?

İzmir ‘de 4 yıl hayatımı yaşarım düşüncesi ile hiç istemediğin bir bölüm okuyacaksın ve hayallerini çöpe atacaksın. İlla İzmir ‘de okumak istiyorsan da bekle bari 1 sene boşta, daha fazla çalış yine bilgisayar mühendisliği dene yani hayallerinden asla vazgeçme!

Tabii şu da var. İleri de bilgisayar ile ilgili bir meslekte çalışmak istiyorsun. Bu bölümün çok iyi uzaktan eğitim programları mevcut. Bunları da değerlendirebilirsin. Uzaktan eğitim ile alınan diplomalarla normal diplomalar arasında hiçbir farkta olmuyor.

Yani burda amacınız üniversite okumak olmasın sevdiğiniz mesleği daha iyi şartlarda yapabilmek için üniversiteden diploma almak, tecrübe kazanmak olsun.

Bunlar bazılarınıza mantıklı bazılarınıza mantıksız gelebilir. Düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak paylaşın tartışalım, konuşalım.

15 Yorum - "Üniversite ve Bölüm Seçerken Bunları Düşünmelisiniz"

avatar
burcu
Ziyaretçi
burcu

Ben sınıf öğretmenliği istiyorum ama herkes tepkili atama yok diye çok karisik durumdayım şuan .Ne yapmalıyım ?

Buket
Ziyaretçi
Buket

Ben ne yapıcam ne okucagim hakkinda hic bilgim yok oyle bıkkın ve amaçsız yaşıyorumki. Bir sene kaybettim bu ikinci senem olucak onamı yanayım yoksa hedefim dogrultusunda çabalamadığımanı. Motivasyon sıfır. Gelecek kaygısı umutsuzluk hatsafada. Karışık degilim karmakarışığım

Özge
Ziyaretçi
Özge

Merhaba. Benimde bu yıl ikinci yılım tekrar hazırlanıyorum meslek çıkışlıyım malseeff bu yüzden tekrar hazırlanmak mantıklı geldi 2 yıllık sağlık düşünüyorum (anestesiz veya att) sen ne düşünüyorsun bu bölümler için? Bide zaman zaman motivasyonum yerlerde. Bazen çok hırslıyken bazende çok bıkkın oluyorum. Böyle anlarda ne yapmak gerek?

Buse
Ziyaretçi
Buse
Merhaba 🙂 ben 11.sınıfım ve önümde upuzun bir yol var. Sayısal öğrencisiyim ve sağlık okumak istiyorum. Tabi ki tıp fakültesi arzuluyorum . Dersleri mi düzenli olarak çalışıyorum ama insanlar ne olmak istiyorsun dediğinde doktor olmak istiyorum demeye utanıyorum. Herkesin tepkisi malum. Oo tıpa fen liseleri girer. Sen anadolu lisesisin bu kadar yukarıdan uçma hem bak senden yüksek alan öğrenciler var sınıfta …. Bunlardan çok sıkıldım. Bu iki haftadır ders çalışmayı bile bıraktım diyebilirim. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ygs tarih coğrafya dil anlatım bitirdim ve bitirmeye test çözmeye devam ediyordum. Bu muhabbet canımı çok sıktı . Gerçekten tıp bu kadar mi… Devamını Oku »
Recep Bağlar
Ziyaretçi
Recep Bağlar

Çevrendekiler başarısızlıklarını senin üzerinde etkili kılmak istiyor. Tıp okumak tabi ki imkansız değil. Başlı başına meslek liselerinden dahi tıp fakültesini kazanan çıkıyor. Sen eğer çalışmalarına devam edersen ve kendini bu hedefe layık görüp ona göre çalışırsan sen de kazanabilirsin.

Sen Tıpı kazanana kadar evrendekiler bu tepkileri vermeye devam edeceklerdir. Ama sen tıpı kazandıktan sonra hepsi söylediklerinden pişmanlık duyacaklardır 🙂

fatmanur
Ziyaretçi
fatmanur

bende öğretmenlik düşünüyorum tarih yada coğrafya öğretmenliği matematiği ne kadar cabalasamda yapamıyorum almıyor kafam tarihe cografyaya ilgim var ama kpss sıkıntısı var ben özelde calışmak istiyorum siz ne düşünüyorsunuz

sevgi
Ziyaretçi
sevgi

okul öncesi öğretmenliğinin ataması nasıl ben çocukları çok seviyorum zaten çocuk gelişimi bölümünde okuyorum stajda aileler cok memnun ve inşallah olursun çok iyisin diyorlar ama atama konusunda sıkıntı çeker miyim acaba

Ebru
Ziyaretçi
Ebru

Ben mezunum. Sırf istediğim bölüm gelmeyecek diye 1 yıl uzattım.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Çok biliyosun böyle tipler anca internette yazar insanları gıcık eder bi haltada yardımları dokunmaz sen anca yaz ne kadar yazarsan yaz gene aynı bişey değişmiyor

wpDiscuz