Üniversiteye 1 Yıl Daha Hazırlanmak Doğru mu?

Rehberlik25 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversiteye 1 Yıl Daha Hazırlanmak Doğru mu?

Merhabalar arkadaşlar, büyük bir Maraton denemeler, dershane, okul, ev derken sinirler alt üst heycan, gerilim, hayaller, hedefler, planlar ve istekler derken sonuçlar pek iç açıcı olmaması.. Evet Arkadaşlar bunları bizde yaşadığımız gibi bir çok insan yaşıyor maalesef.

Bu süreçte kendini onlarca sorulara maruz kalıp aileden arkadaşlardan “olsun ya” diye teselli duymak canımızın burnumuzda olmasına eklenince olabildiğince zor bir durum oluyor.. kendimizi bir kararın arefesinde hissediyoruz. “Kötüde olsa bir bölüm mü?” Yoksa “bir sene daha hazırlık mı?”…

Arkadaşlar, En başta şu üniversiteye tekrar hazırlanmanın zaman kaybı olacağı düşüncesini kafanızdan çıkarın, çünkü siz kalan ömrünüzün 40-50 yılını bu 4 senedeki kazanacağınız mesleği yaparak geçireceksiniz. Bu dönemde yapılması muhakkak olan şeylerden biride yorumlara kapatmak olacak kendinizi. “ailem ne der?” “insanlar ne der?” bunları hiç biri önemli değil alalade bir bölümü okumanızda 40-50 yılınızda mutsuz ve alalade olmanızı sağlar.

Bu dönemde tamamen bu tür yorumlara bencil olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Önemli olan sizin başaracağınız yolda tekte olsa kalabalıkta olsa azimle yürümeniz sevenleriniz sizi destekleyecekler muhakkak…

Bu hazırlık süreci Emin olun son senenize göre çok ama çok daha güzel geçecektir. En basit anlatımla şöyle bir hesap yapabiliriz; örneğin 7 ayınızı ders çalışarak geçirecek olun. Gün 24 saattir. 8 saat uykuya ayırdığınızda, elinizde 16 saat kalacak bunun iyi bir program dahilinde 8 saatini de dersinize ayırdığınızda 8 saat safiyetle size kalır.

Yani eğlenmek için 8 saat x (7 ay x 30 gün) = 1680 saat eder bu da aralıksız bir şekilde hiç mola vermeden tamı tamına 2 ay 10 gün ders çalışmak demektir.

Bu sene karşılaşıcağınız başlıca zorluklara da hazırlıklı olmanız gerekmektedir

Başlıca sıkıntılar;

  1. Sizden küçük insanlar ile daha sık görüşmek zorunda kalacaksınız.
  2. Gününüzün 3/1 test kitapları ile geçerken arkadaşlarınızın deliler gibi eğlenmelerinin hepsinde bulunamayacaksınız.
  3. Can sıkıntısı içinde olacağınız günleriniz ve muhtemelen alacağınız bir 10 kilo sizi bekler.
  4. Gönül işleri biraz gevşer hatta komple askıya alınabilir.
  5. Üniversiteyi ilk senede kazanmış arkadaşlarınızın hatıralarını dinlerken kulaklarınız kanayabilir 😀
  6. Kendinizi teselli etseniz bile geceleri mutlaka uykularınız kaçıcaktır.
  7. Ailenize yük olduğunuz düşüncesi ile ailenize karşı “ben size yük oluyorum zaten” içerikli sitemleriniz olucaktır.
  8. KESİNLİKLE “Hayatımın bir senesi boşa gitti” düşüncesi olacaktır. Bu düşünceye mutlaka yenilmeyin bir sene kaybetmek demek amaçsız bir senede nefes alıp vermektir. Fakat siz bir amaç uğruna çalışacaksınız ve bu bir sene kaybetmek yerine onlar sene kazanmak demektir.

Bir yıl daha hazırlanmanın avantajları;

  1. Tüm baskılara rağmen başarmanın lezzeti…

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz