Üniversiteyi Kazanan MF ‘cilerden Önemli Tavsiyeler

Rehberlik13 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversiteyi Kazanan MF ‘cilerden Önemli Tavsiyeler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Üniversiteli artık üniversitelilerle röportaj yaparak üniversiteyi nasıl kazandıklarını, neler yaptıklarını, yaşadıkları tecrübeleri ve üniversiteye hazırlananlara önerdiklerini Universitelio.com ‘da paylaşıyor!

Sıdıka YILMAZ

Kazandığın Üniversite:Türk Hava Kurumu Üniversitesi
Kazandığın Bölüm:Uçak Mühendisliği

YGS – LYS Çalışma sıralaman nasıldı?
Ben YGS ye çalışmaya yaz tatilinde başlamıştım ve zaten YGS-LYS adına matematikde pek eksiğim yoktu. Ben ocak ayına kadar sadece YGS çalıştım daha sonra LYS matematikle başladım.YGS bittiğinde LYS matematikten eksiğim yoktu.

Biyolojiyi çok severek çalışırdım lise zamanımda o yüzden sistemlerede (sinir sistemi hariç) hakimdim.Geometride de uzay ve konikler kalıyor zaten YGS den sonra(LYS geometrisine YGS den önce çalışmanızı önermem çünkü uzay geometrisi ve konikler kalıyor o iki konuda ezber) kalan 3 aylık zaman diliminde geometri adına bu iki konuyu çalıştım rahat rahat bitiyor.

Sanırım YGS den sonra en çok çalıştığım ders fizik oldu.Cünkü eksiğim çok fazlaydı ve zaman kısıtlıydı size söyleyeceğim şey fizikten gerçekten korkmamanız. Çalışmadan önce çok zor gibi görünüyor ama aslında LYS fizik YGS den çok çok daha basit.Formülleri ezberleyemem diye sorun etmeyin ben LYS fizik formüllerini bir not defterine yazdım hatta fizikle ilgili ufak notlar aldım filan.

Denemelere girdiğimde çıkarır not defterinden formüllere bakardım kendim deneme yaptığımda da aynı şekilde.İnanın çok işe yarıyor formülleri özümsemiş oluyorsunuz. Mesela hatırlamaya çalıştığınızda formüller aklınıza gelmiyor ama karşınıza soru geldiğinde elleriniz o formülü yazmaya başlıyor o yüzden rahat olun.Kimyaya gelecek olursak kimya inanılmaz basit bir ders özellikle organik kimya çok zevkli bulmaca gibi inanın.Tek yapmanız gereken dersi dinleyip not alıp evde o notları bir okumak ondan sonra alın notları karşınıza açın soru bankasını çözmeye başlayın bakarak.Sonra zaten ezberlediğinizi fark ediyorsunuz.Ben 2 tane soru bankası bitirdim organik kimya adına.Çok faydasını gördüm bence sizde öyle yapın.3 ay gerçekten uzun zaman sadece kullanmayı bilin ve paniklemeyin.

Hazırlananlara vermek istediğin tavsiyeler nelerdir?
Bir uğraşınız, kendinize ayırdığınız bir zaman diliminiz kesinlikle olsun.Ve o aktiviteleri yaparken kendinizi huzursuz hisetmeyin çünkü eğlence lüks değil eğlence ihtiyaçtır.Her insanın birincil ihtiyacıdır hatta.

Sence kazanmandaki en büyük rol neydi?
Aslında kazanamamam desek daha doğru olur.Çünkü benim aklımda hiç mühendislik yoktu hep doktor olmanın hayalini kurmuştum ancak olmadı ve sebebi şu ben sadece ders çalıştım hiçbir sosyal aktivitem kafamı boşaltacağım hiçbir uğraşım yoktu. Denemelerim iyi gelince doktor olacağıma ben ve ailem gerçekten inandık ama sınavda öyle olmuyor kesinlikle canınız ders çalışmak istemediğinde bırakın çalışmayın benim yaptığım hatayı yapmayın.

Yapmamaları gereken 3 şey söyleyebilir misin?
Sürekli ders çalışmayın. Sosyal aktivitelere katılın veya bir hobiniz varsa kesinlikle evin dışında yapılan bir hobiniz olsun eve tıkılıp kalmayın. Konuşabileceğiz dertlerinizi anlatabileceğiniz sizinle ağlayan sizinle gülen bir arkadaşınız olsun mutlaka koca bir yıl yalnız geçmiyor 🙂

Varsa eklemek istediklerin?
Önemli olan sizsiniz ve sizin hayalleriniz. Ne yaşarsanız yaşayın yanınızda sizi yalnız bırakmayan dertlerinize ortak olan biri varsa bence hedefinizin peşinden koşmanıza engel hiçbir şey yok. 🙂

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz