Uzaktan Eğitimi Tercih Etmeniz İçin 5 Sebep

Rehberlik17 Eylül 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Uzaktan Eğitimi Tercih Etmeniz İçin 5 Sebep

Uzaktan eğitim son yıllarda ülkemizde ve dünyada popülerleşen bir eğitim-öğretim sistemidir. Yapı olarak temelde açıköğretim ile aynıdır fakat ciddi farkları bulunmakta. Bunları aşağıda sizler için listeledik.

1. Üniversiteye Gitmenize Gerek Yok

Uzaktan öğretimde adından da anlaşılabileceği üzere eğitim-öğretimin uzaktan yapılması amaçlanmıştır. Bir işte çalışmak zorunda olanlar uzaktan öğretim ile hem okuyup hem de işini yapabilir. Dersleriniz online olacağı için tek ihtiyacınız olan şey bilgisayar ve internet.

En güzel yanı da online bile olsa derslere zamanında girmenize gerek yok. Sonradan dersin videosunu izleyerek derse katılmış oluyorsunuz.

2. Vize Sınavları Online Oluyor

Uzaktan öğretim okuyorsanız her üniversiteli gibi sizin de vize ve final sınavlarınız olacak. Uzaktan öğretimde vizeler online ortamda yapılmakta yani kopya çekebilirsiniz. Fakat final sınavlarını eğitim aldığınız üniversitede girmek zorundasınız ve finaller %80 oranında etki ediyor. Vizeler + dönem arasında verilen ufak ödevler sadece %20 etkiliyor.

Finaller için çalıştığınız yerden en fazla 5 günlüğüne izin almanız yeterli olacaktır.

3. Paradan Ciddi Tasarruf Sağlıyorsunuz

Şimdi kim gidecek başka şehre o kadar masrafın altına girecek? Okurum uzaktan öğretimimi, yatırırım dönemlik harç paramı geçerim mi acaba? Evet aynen öyle. Bir de sadece finallere üniversitenize gidip gelme birkaç gün barınma masrafı olur o kadar.

E bir de üniversiteye gitmediğiniz için sadece part-time değil tam zamanlı çalışma fırsatınız oluyor bu da para kazanmak demek.

4. Hem Oku Hem Kariyer Yap

Hem okumuş hem de bölümünüzle ilgili bir işte tam zamanlı çalışma fırsatı yakaladıysanız tadından yenmez. Arkadaşlarınız üniversitenin sonunda sadece staj tecrübeleri ile yeni mezun sıfatında iken siz sektörde belli bir noktaya gelmiş ve diplomasını da almış bir mezun olacaksınız. Kariyer yapmak için elbette fazladan efor sarfetmek zorundasınız ama değecek emin olun.

5. Derslere İstediğin Zaman Katıl İstediğin Kadar İzle

Bir dersi illa ki hocanızla eş zamanlı takip etmenize gerek yok. Bir hafta sonu hepsini tek seferde aradan çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte anlamadığınız/hatırlamadığınız kısımlar için, dersleri istediğiniz kadar tekrar izleme fırsatınız oluyor.

Son Cümlelerimiz..

Eğer üniversitenin vakit kaybı olduğunu ama diplomanın faydalı olacağına inanlardansanız uzaktan öğretim kaçırılmayacak bir fırsattır. Böylelikle erkekler için hem askerliği ertelenir hem de düşündüğünüz bir iş veya ticari girişim varsa asıl vakit / enerjinizi kendi işinize ayırabilirsiniz.

Bayanlar da aynı şekilde evlilik vb. bir durum olduğunda uzaktan öğretim ile üniversite diploması alma fırsatı kaçırılmaz bir fırsattır.

Sonuç olarak; Eğer diyorsanız ki yok abi ben üniversite ortamı görmeden ölmem içim rahat etmeyecek veya benim istediğim bölümün uzaktan öğretimi yok (örneğin: tıp) elbette ki örgün / ikinci öğretim seçmek durumundasınız.

Üniversitelio – Rehberlik Ekibi

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz