2016 YGS İçin Son Dönemeç

Rehberlik13 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

YGS için son bir ay. Kalan bu son bir ayda kısa yazılarla sınavda çok ama çok işinize yarayacak tüyolara yer verceğim.

Bu bir ayda neler olur neler.
Umudu kırılanlar çalışmayı bırakır.  Netleri yükselmeyenler “nasılsa çabalarım işe yaramıyor o halde kendimi hırpalamaktan vazgeçeyim” diye düşünür.

Kimilerinin kaygısı artar. Daha sınava girmeden sınavın sonucunu düşünür. Girmediği sınavdaki almadığı puandan dolayı üzülür. Mutsuz olur. Atalar ne demiş “doğmamış çocuğa don biçilmez”.  

Peki ne yapmak gerekir?

Kesinlikle çalışmayı bırakmamak gerekir. Aksine öğrenci tam gücüyle dere asılmalıdır. Eksik konular varsa hemen halledilmeli. Her gün bol miktarda soru çözülmelidir.

Bir ayda ne olur diye düşünmeyin. Bir ayda çok şey olur. O yüzden çalışma temposunun en yüksek olası gereken zaman dilimidir bu son ay. Allah ne verdiyse yüklenmek gerekir.

Sınav tekniğine odaklanmak gerekir. Çünkü bilmek başka uygulamak başkadır. Deneme sınavlarıyla bildiğini nasıl uygulayacağının tatbikatı yapılmalıdır defalarca. Ki sınavda en küçük bir aksaklık çıkmasın.

Yapabildiğin soruları işaretleyip, yapamadıklarını boş bırakma alışkanlığı kazanılmalıdır. Bir çok öğrenci yeterli sayıda doğru yaptığı halde yaptığı yanlışlardan dolayı istenilen puanı alamaz.

Zamanı kullanma egzersizleri yapılmalıdır. Testler hangi sıra ile ve nasıl bir akışla çözülecek bir eylem planı yapılmalıdır.

Son olarak sağlıklı beslenme, düzenli uyku ile fiziksel ve psikolojik sağlık korunmalıdır.

Yazının iyisi kısa olandır.

Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle…

 

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz