YGS-LYS Hedef Belirlemek ve Yararları?

Rehberlik18 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

YGS-LYS Hedef Belirlemek ve Yararları?

YGS ve LYS‘ ye çalışıyorum ama hangi bölümü istiyorum gibi bir cümle ya da şu puan aralığını düşünüyorum gibi planlarınız yoksa o zaman bir sıkıntı var!

Öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Bu düşündüğünüz bir bölüm ya da bölümlere yakın puanlar olabilir. Hedefinizi hep yüksek tutun ki olumsuz bir durumda hedefinize yakın kriterlerde sizi mutlu etsin.

Evet hedefimizi belirledik. Hedefimize ulaşmak için yapmamız gereken alanlardaki net ya da soru sayılarını yazalım. Derslerin konu başlıklarını yazalım. Bundan sonra olay kendimizi değerlendirmek.

Diyelim bir denemeye girdiniz.

1- Aldığınız puana bakın: Hedefinizin neresinde?(altında olabilir bunda bir sorun yok çünkü daha zaman ve eksik yerlerimiz var.)
2- Konulara bakın hangilerinde sorun yaşadıysanız  oraya soru işareti koyun.
3- Diyelim Sözcükte anlam konusunda sorun yaşamıyorsunuz. Konu listemize bakıp yanına tick işareti atıyoruz. Hedefimize gitmek için olan basamaklardan birini halletmiş oluyoruz.

Bu şekilde bir ilerleme kaydetmek kendi kendinizi ölçmenize. Sistemli bir şekilde eksiklerinizi ve hedefe yakınlığınızı görmenize yarar sağlar. Hedefe yakınlığınıza göre de ders çalışma temponuzu artırabilir ya da standart düzeyde devam edebilirsiniz.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz