Yoksa Sen Halâ..?

Rehberlik17 Kasım 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Yoksa Sen Halâ..?

Üniversite adayları hedeflerine ulaşabilmek için “neler yapmalıyım, nasıl çalışmalıyım” vb. birçok soru sormakta. Bu soruların cevabı ise klişe olabilir ama kendi içinizde. Yani bir profesör çıkıpta size baştan sona nasıl çalışmanız gerektiğini anlatamaz. Herkesin algılama ve anlama tarzı farklıdır. Verimli olduğu saatler ve durumlar farklıdır.

Size ders programları, ders çalışma taktikleri ve bunun gibi birçok şeyin üniversiteyi kazanmakta o kadar da fazla etkisi olmadığını söylesem?

O.O bu bakışı atıyorsunuz biliyorum. “Ne saçmalıyosun yhaa” diyen ergenler bile var. Yine azim, hırs bla bla diyeceğimi düşünenler var mesela. Ama bunlar haklı gerçekten de yine her zaman duyduğunuz gibi azim, hırs, pes etmemek diyeceğim. Fakat biraz farklı bakış açısıyla..

Size ufak bir başarı hikayesini alıntı yapıyorum;

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herhangi birini motive edebilecek hikayelerden biridir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000. girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş. Gördüğünüz üzere, başarısızlık birden fazla sefer karşınıza çıksa da vazgeçmeyerek başarıya ulaşmanın öyküsü Thomas Edison tarafından oldukça güzel yazılmış.

Şimdi kısa kesip size hayatınızda duyacağınız en önemli uyarıyı yapıyorum. Sizi ders programları, teknikler-taktikler, sabah erken kalkmalar, uyumadan kitap okumalar ve çok güldüğüm “günde 2 saat çalışıyorum” gibi saçma düzenler kurtarmayacak! Çünkü eğer kurtaracağına inansaydınız şu anda bu yazıyı buraya kadar bile okumazdınız çünkü neyi nasıl yapacağından emin olanlar artık “nasıl başarılı olabilirim” tarzı önerilere kulak asmazlar, bu kısıtlı sürede çalışmalarına bakarlar!

Ne sıkıntı olursa olsun şu anda bu yazıyı okuyorsan hala içinde umudun var ve bu umudu yeşertmek için hayata geçirmek için bu yazıyı okuyorsun demektir. Umudun peşini bırakmıyor demektir. Peki o halde napacaksın biliyor musun? Sitemizden hızlı bir şekilde çıkacaksın sana bu kadar rehberlik yeter. Akabinde artık dersini video izleyerek mi çalışırsın, kitaptan mı çalışırsın yoksa zaten bildiğin konu üzerinde test mi çözersin sana kalmış.

At artık şu miskinliği üzerinden be! Bu ne miskinlik şurda kaç ay kalmış sınava sen hala rehberlik yazısı okuyorsun! Lan adamlar 2 yıldır belki de düzenli olarak çalışıyor sınavına ve okul derslerine sen son senendesin ve işin kötü yanı kısa bir zaman kalmış hala burda rehberlikle mi uğraşıyosun?? Nasıl bu kadar kısa bir sürede pes edersin yahu. Anandan babandan kalacak yüklü bir mirasın varsa, oradan gelenle hayatımı yaşarım dersen sıkıntı yok tabii ki. Ama eminim birçoğumuz bu şekilde bir tercih yapma şansına sahip değil.

Hee şunu da söyleyim, olur da bu yazıyı okuduktan sonra aldığın gazla 1-2 hafta çalışıp sonra yine boşlarsan emin ol senden bi b*k olmaz. Babana, annene veya velin kimse ona söyle seni meslek edinebileceğin iyi bir yere çırak olarak versinler. Veya kurslara falan git üniversite okumadan meslek sahibi olabileceğin bir yerlere gir işte.

Biraz sert olduysa affola, dirilmek için tokat atmak gerekebiliyor bazen insanoğluna..

Tıp mezunu bir arkadaşımızdan rica ettik, böyle bir makale yazdı. Uzun lafı kısası Düşünme, harekete geç!

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz