Ana sayfa Rehberlik Kimler Polis Olabilir? 2015-2016 Polis Olma Şartları

Kimler Polis Olabilir? 2015-2016 Polis Olma Şartları

132
25

Polislik, zor ve fedakarlık isteyen bir meslektir. Bu yüzden herkes polis olamaz. Peki polis olabilmek için hangi şartların bulunması gerekir? Kimler polis olabilir?

Dediğimiz gibi polislik zor,fedakarlık isteyen ve kutsal olan bir meslektir. Vatana milletine zararı dokunan, toplum huzurunu bozan, suç işleyen kişilerle mücadele edebilmek için polislerin her zaman hazır ve en zorlu görevlere uygun bir fiziki yapıya sahip olması gerekmektedir.

Polis Olma Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hüküm giymemiş olmak (6 aydan uzun tutukluluk olmayan suçlar)
 • Devlete ve Anayasaya karşı suç işlememek
 • Yüz kızartıcı suç işlememek
 • Sağlık Şartları(Yüzde ve kollarda herhangi bir iz veya dövme olmamalı, renk körü olmamalı, omuz düşüklüğü ya da omurga eğriliği olmamalı, düz taban olmamalı, göğüste şekil bozukluluğu olmamalı)
 • Herhangi bir eğitim kurumundan disiplin cezası almamış olmak
 • Boy Şartı(Erkeklerde 1,67 ; Bayanlarda 1,65)
 • Yaş Şartı(Polis Kolejlerine 16, Polis Akademilerine 22,Polis Meslek Yüksek okullarına kadınlarda 24,erkeklerde 26 yaşından büyük olanlar başvuruda bulunamazlar.)
PAYLAŞ

25 YORUMLAR

 1. Lise sonu bitirip YGS ye girdikten sonra PMYO na geçiş varmı. yani illa ki ununiversite mezunumu olmak gerekir?

   • T.C. vatandaşı olmak,
    Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak,
    Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2015 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az (270,00) ham puanı almış olmak, Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2015 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş sınavından, (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az (140,00) puan almış olmak,

    • Merhaba,

     Dikkat ederseniz 2015 yılı içinde yapılan sınavlardan bahsediyor. 2016 yılında polislik kaldırılıyor dendi. Sonrasında net bir açıklama yapılmadı.

     Hükümetin ne zaman ne yapacağına belli olmuyor. İç savaş şansı artarsa bu sene de lise mezunlarının polislik şansını engellemezler.

 2. Merhabalar eşimin devam eden bir mahkemesi var alıkoyma ile ilgili polis olmama engel olurmu. Lütfen cevaplarmısınız.

 3. Merhaba ben de düz tabanlik var ama doktor bunun az bisey olduğunu söyledi. Bu polis olmama engel olur mu hareketler de kosmada atlamada her hangi bir sıkıntı yok aksine çok hızlı koşuyorum ve spor yeteneğim çok iyi ama düz taban olmam bana engel yaratmiyor acaba polis olmama da yaratır mi

  • Merhaba Beyza,

   Bu tamamen oradaki görevlilere kalmış bir durum. Eğer beklenen veya daha iyi bir performans gösterirsen sorun yaratmayabilir.

   Fakat kusur olduğu için elenebilirsinde.

 4. S.A BİR SORU SORACAM ÇEVVİK KUVVET POLİSİ OLMAK İSTİYORUM DA AYAĞIMI HAVAYA KALDIRSAM NORMAL TABAN GÖSTERİYOR AMA AYAKTA DURSAM DÜZ TABAN OLARAK GÖSTERİYOR KİLOM 74 BOYUMDA 1.77 POLİS OLABİLİRMİYİM YADA KİLO VERSEM GEÇERMİ

  • Merhaba,

   Bu orada eleme yapan kişinin biraz inisiyatifine kalan bir durum oluyor, şansınızı denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 5. Merhaba ben de polis olmak istiyorum ama ben kapalıyım bu bir sorun olurmuş acaba ben 7 yaşımdan beri hep polis olmak istedim

  • Merhaba,

   Kadın polisler türban takabiliyor. Artık polislik okullarında da sorun olmayacaktır.

   Endişelenmeyiniz.

  • Daha önünde lise ve üniversite var. Üniversite mezunu olduktan sonra polislik mulakatlarına girebilirsin.

  • Cansel, Maalesef bildiğim kadarıyla türkiye’de birazcık torpil gerekiyor. Yani büyük bir iz değilse sorun etmeye de biliyorlar. Fakat o kurulun 100 kişi seçmesi lazımsa ve 1000 kişi başvurmuşsa ezici bir kalabalık varsa en hızlı ve kolay bir şekilde eliyorlar. maalesef gerçek bu arkadaşım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here