Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Zaman Kayıt Olacak?

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır?

Üniversiteye Hazırlık 11 Mart 2015
696 okunma

Sayısal derslere nasıl çalışılır? Sayısal derslerde başarılı olmanın yolları neler? Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerine nasıl çalışılır?


Sayısal dersler öğrencilerin en çekindiği matematik, fizik, kimya ve geometri, biyoloji derslerinden oluşuyor. Kimi öğrenci fizikten kimisi matematikten yakınıyor, yani öğrencilerin en korktuğu ve en başarısız olduğu dersler diyebiliriz. Elbette böyle bir problemi çözmek yine öğrencinin kendisine düşüyor. Ne okulundaki rehberlik hocasının hazırladığı çalışma programı ne de bizim tavsiyelerimiz, öğrenci gerçek azmi göstermedikçe hiçbir işe yaramayacaktır.

Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Sayısal dersler diye bir genelleme yapmayalım ve sayısal derslerin en babası olan matematikten başlayalım. YGS/LYS/KPSS farketmeksizin ÖSYM tarafından en fazla puan verilen ders birçok öğrenci için ne yazık ki diyebileceğimiz matematik. 🙂 Fakat matematikten bu kadar çekinmek sizi başarıya götürmez. Matematik dersi öyle bir derstir ki nazlı bir kıza benzer. 🙂 Başarı hemen mümkün değildir, üstüne gitmelisiniz. Mesela bir matematik konusunu öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bunun için ilk olarak konuyu okursunuz, varsa videolu anlatımınızı izler ve anlamaya çalışırsınız. Örnek soruların çözümlerini incelersiniz ve konu çalışma işi bittiğinde hemen kavramak için ilk konu testini çözersiniz. Ama birçok öğrenci bu konu sonrası testlerde pek başarılı olamaz ve hemen pes eder. Sonra başlar hemen “ben matematik çözemiyorum” falan demeye. Bu çok yanlış. Yapamadığınız soruların tekrar tekrar üstüne gitmelisiniz, yapamıyorsanız okuldaki hocanız ne işe yarıyor? Gidin sorun çekinmeyin. Sonuçta bu sizin hayatınızın akışını belirleyecek bir sınav maratonu ve pes etmeye gelmez. Matematiği doğru çalışmaktan ziyade biraz motivasyon yazısı gibi oldu ama işin içine matematik girdiğinde ne yazık ki böyle oluyor. 😀

Çözemediğiniz soruların çözümlerini sınıfınızdaki arkadaşlarınızdan veya az önce de bahsettiğimiz gibi hocalarınızdan öğrenebilirsiniz. Çözümü anlamaya çalışın, hangi çözüm yollarından neden gidilmiş? En ince ayrıntısına kadar mantığını kaparsanız o soru türünden bir daha geldiğinde gözünüz kapalı yapacağınıza eminiz. Yeter ki inanın!

Geometriye Nasıl Çalışılır?

Geometri kısmında öğrenciler biraz daha rahat gibi gibi. Zira formül ezberlemek birçok YGS-LYS Geometri sorusunda büyük kolaylık sağlıyor. Zaten geometri dediğimiz şey aslında formüller üzerine kurulmuş bir ders de diyebiliriz. Yalnız çok formül bulunduğu için aklınıza kazımanız, aşmanız gereken önemli noktadır. Bunun için boş boş formülü ezberlemektense o formülü kullanabileceğiniz konu testleri çözün. Hem geometri sorusunu çözebiliyorum hissi verirsiniz kendinize ki bu ayrıca motivasyon sağlar, hem de ciddi ciddi geometri çözersiniz. 🙂 Yine takıldığınız sorularda yardım almaktan çekinmemeyi öğrenmelisiniz yoksa kaybeden sadece siz olursunuz.

Fen Bilimlerine(Fizik, Kimya, Biyolojiye) Nasıl Çalışılır?

İşin fen bilimleri başlığı altındaki testleri olan YGS-LYS Fizik/Kimya/Biyoloji testleri, birbirinden farklı çözüm yolları ve mantıkları bulunan derslerden oluşuyor. Bunun en açık örneği bir öğrenci fizikte başarılı olabiliyorken biyolojide zorlanmasıdır. Bunun nedeni de öğrencinin sayılar ve formüllerle arasının daha iyi olmasından kaynaklanma olasılığı yüksektir. Zira biyoloji sayısal ders gibi görünse de bildiğiniz sözel, ezbere dayalı bir derstir. Şimdi ezberlemeyin anlayın diyeceğim ama biyolojide aksi gibi o kadar çok değişik terim ve kelime var ki hangi birini anlayalım ki demek geliyor içimden. Elbette full çıkaranlar nasıl yapıyor bu soruları diye sorabilirsiniz. Zaten siz de full çıkarabilecek bir güven olsa gelipte burda sitemize girip bu yazıyı okumazdınız. Full çıkaracak öğrenci zaten işi biliyordur. 🙂 Zaten sitemiz de full çıkarmak isteyenlere göre değildir burdan da söylemiş olalım. Konuyu dağıtmadan devam edelim.

YGS-LYS Fizik testinin geçen yıllardaki sorularını çözmeye çalışırsanız bilmediğiniz konularda dahi az çok mantığınızı kullanarak doğru cevaba ulaşabileceğinizi görebilirsiniz. ÖSYM ‘nin asıl hedeflediği zaten bilgi değil yorumlama ve mantıktır. Fakat LYS ‘de bilgiyi kullanarak yorumlama ve mantık soruları geliyor. Bilgisiz daha doğrusu az bilgili olan öğrenciler için de mantık/yorum soruları olabiliyor. En azından onları nete dönüştürmeniz size büyük avantaj sağlar. Ayrıca kuru kuru formül ezberlemeyin. Formülün nedenini anlamaya çalışın. Mesela neden o formül hızı hesaplıyor bu mantığı anlayın.

YGS-LYS Kimya testi de YGS-LYS Fizik testi gibi formül ve kural bilmekten geçiyor diyebiliriz. Elbette mantık/yorumlama soruları kimyada da var fakat sayısı çok az diyebiliriz. Konu odaklı çalışmanızı hem fizik hem de kimya için sürdürmeniz önemli bir detay.

YGS-LYS Biyoloji testine fazla değinmeyeceğim zira anlatacak pek birşey yok. Eğer hedeflediğiniz alan için fazla puan vermiyorsa daha fazla puan veren derslere odaklanıp biyolojiyi boşverin. En azından biyolojiden hiç anlamayanlar böyle yapsın. Şimdi 3 yıl boyunca yatıp son sene biyolojiden çok iyi netler yapmayı hedeflemek biraz saçma. O yüzden az da olsa biyoloji netlerine ihtiyacınız varsa konu odaklı çalışın. Şahsi görüşüm fazla test çözmeyin. Zira öğrenmeniz gereken çok konu var, büyük ihtimalle az bir kısmına çalışabilir ve öğrenebilirsiniz. Ezber odaklı çalışmak size biyolojide belki 4-5 net yapmanızı sağlar fakat bu sayı bile garanti değildir ki ÖSYM ‘nin sizin mantık kurma ve yorumlama yetinizi sınadığını tekrar hatırlatalım. Yani biyoloji aslında yeni çalışmaya başlayanlar için en sıkıntılı derstir diyebiliriz. İşin çalışma kısmının size öğrenme olarak dönüp dönmeyeceği ise farklı bir durum. 🙂

Bu makalemizin de sonuna geldik. Sayısal derslere nasıl çalışmanız gerektiği hakkındaki soru ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Tüm ziyaretçilerimize TabanPuanlari.Com.Tr Ekibi olarak başarılar dileriz…BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!


Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Toprak 3 Ekim 2015

Arkadaslar bn imam hatip lisesinde okuyrm beni direk sözele verdiler ve bn degtirnk istyrm ama degistrimesn diyolar ne yapmm gerkir

Orhan Yayla 3 Ekim 2015

Merhaba,

Bu tarz durumlarda ilk olarak okul müdürüne eğer orası da aynı cevabı verirse direkt okulunuzun bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğüne gidin ve şikayette bulunun.

Şikayetinizi dilekçe ile yapın. Eğer oradan da bir sonuç çıkmazsa Milli Eğitim Bakanlığı ‘na müracaat edin.

İlginizi Çekebilir
2017 YGS Matematik Konuları

2017 YGS Matematik Konuları

10 Eylül 2016
11.891 okunma
2017 YGS Din Kültürü Konuları

2017 YGS Din Kültürü Konuları

10 Eylül 2016
877 okunma
2017 YGS Felsefe Konuları

2017 YGS Felsefe Konuları

10 Eylül 2016
954 okunma
2017 YGS Coğrafya Konuları

2017 YGS Coğrafya Konuları

10 Eylül 2016
1.532 okunma
2017 YGS Tarih Konuları

2017 YGS Tarih Konuları

10 Eylül 2016
1.481 okunma
2017 YGS Biyoloji Konuları

2017 YGS Biyoloji Konuları

10 Eylül 2016
1.155 okunma
2017 YGS Kimya Konuları

2017 YGS Kimya Konuları

10 Eylül 2016
1.087 okunma
2017 YGS Fizik Konuları

2017 YGS Fizik Konuları

10 Eylül 2016
5.470 okunma
Bunlar da var!
Ailelerimizi Mutlu Edelim!

Ailelerimizi Mutlu Edelim!

25 Eylül 2016
130 okunma
YDS Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

23 Eylül 2016
3.606 okunma
DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

19 Eylül 2016
1.832 okunma
2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

19 Eylül 2016
6.933 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

17 Eylül 2016
9.139 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

17 Eylül 2016
14.492 okunma