Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Zaman Kayıt Olacak?

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite ve Bölüm Seçerken Bunları Düşünmelisiniz

Üniversiteye Hazırlık 21 Aralık 2015
243 okunma

Üniversiteye hazırlık sürecinin sıkıntılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu süreçte gençlerin akılları allak bullak “ileride ne iş yapacağım, hangi bölümde okuyacağım, hangi üniversiteyi hedeflesem” gibi sorulara yanıt aramaya çalışıyorlar.

Bu süreçte gençlerin en sık yaptığı hatalardan birine değinelim. Gençler üniversiteyi hayatlarının hedefi gibi görüyor ve bu yüzden tercih hatası yapıyor. İşte x üniversiteye gitsem gerisi kolay. Şu bölümü kazanayım da ne olursa olsun vb. görüşler 25 ‘li yaşlardan sonrası için pek iyi olmuyor.

Gençler şu tavsiyelerimize kulak verin;

– Üniversite okumak bir amaç değil araçtır. Bu gözle bakmalısınız.

– Hangi üniversitede okumanız gerektiğinden çok hangi bölüm-mesleğe yatkınsınız bunu değerlendirin.

– Okumak istediğiniz bölüm nerede olursa olsun okuyun.

Şu tarz durumlar çok oluyor: “Hayalim bilgisayar mühendisliği okumaktı. İzmir ‘e puanım yetmeyince yine İzmir ‘de makine mühendisliğine gittim.”

Yahu kardeşim bu nasıl bir zıtlıktır. İkisi de mühendis sonuçta deyip avutmayın kendinizi. İzmir ‘de üniversite okuyacaksın da ne olacak istediğin mesleği yapamayacak olduktan sonra? Git Afyon ‘da oku bilgisayar mühendisliğini. Tamam sosyal yaşamın İzmir ‘deki kadar zaten olamayacak ama üniversiteden mezun olduktan sonrasını düşün. Ömür boyu makine mühendisi olacaksın. Çok mu seviyorsun makine mühendisliğini sanki, hayır !?

İzmir ‘de 4 yıl hayatımı yaşarım düşüncesi ile hiç istemediğin bir bölüm okuyacaksın ve hayallerini çöpe atacaksın. İlla İzmir ‘de okumak istiyorsan da bekle bari 1 sene boşta, daha fazla çalış yine bilgisayar mühendisliği dene yani hayallerinden asla vazgeçme!

Tabii şu da var. İleri de bilgisayar ile ilgili bir meslekte çalışmak istiyorsun. Bu bölümün çok iyi uzaktan eğitim programları mevcut. Bunları da değerlendirebilirsin. Uzaktan eğitim ile alınan diplomalarla normal diplomalar arasında hiçbir farkta olmuyor.

Yani burda amacınız üniversite okumak olmasın sevdiğiniz mesleği daha iyi şartlarda yapabilmek için üniversiteden diploma almak, tecrübe kazanmak olsun.

Bunlar bazılarınıza mantıklı bazılarınıza mantıksız gelebilir. Düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak paylaşın tartışalım, konuşalım.BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!


Yorumlar

Yazıya 13 yorum yapılmış.

burcu 21 Aralık 2015

Ben sınıf öğretmenliği istiyorum ama herkes tepkili atama yok diye çok karisik durumdayım şuan .Ne yapmalıyım ?

Orhan Yayla 22 Aralık 2015

Sınıf öğretmenliği değil tüm öğretmenlikler sıkıntılı. Atama problemi malum. KPSS ‘den çok yüksek puan almadıkça boşa geçecek yıllarınız olabilir.

Benim hayalim bu diyorsanız sonuna kadar gideceksiniz başka yolu yok. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra hedefiniz KPSS olacak. İnanıyorsanız ve hakkını veriyorsanız başarırsınız.

Buket 22 Aralık 2015

Ben ne yapıcam ne okucagim hakkinda hic bilgim yok oyle bıkkın ve amaçsız yaşıyorumki. Bir sene kaybettim bu ikinci senem olucak onamı yanayım yoksa hedefim dogrultusunda çabalamadığımanı. Motivasyon sıfır. Gelecek kaygısı umutsuzluk hatsafada. Karışık degilim karmakarışığım

Orhan Yayla 22 Aralık 2015

Kendini en kısa zamanda toparlaman lazım. Neden motivasyonun sıfır? Gelecek kaygın ve umutsuzluğun yüksek? Ailevi veya farklı problemlerin olabilir bunlar özel meseleler ama eğer hedeflerine ulaşmanı engelleyen şeyleri aşamıyorsan ve çabuk pes ediyorsan geleceği umutsuz bakmaya devam edebilirsin.

Ben kimler gördüm 3. senesinde 4. senesinde on numara bölümleri kazanan. 😉 Çöpleri beyninden çıkar, kendini toparla, hedefine yoğunlaş ve ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır ol. Emin ol hakkını verirsen başarırsın.

Özge 23 Aralık 2015

Merhaba. Benimde bu yıl ikinci yılım tekrar hazırlanıyorum meslek çıkışlıyım malseeff bu yüzden tekrar hazırlanmak mantıklı geldi 2 yıllık sağlık düşünüyorum (anestesiz veya att) sen ne düşünüyorsun bu bölümler için? Bide zaman zaman motivasyonum yerlerde. Bazen çok hırslıyken bazende çok bıkkın oluyorum. Böyle anlarda ne yapmak gerek?

Orhan Yayla 23 Aralık 2015

Merhaba Özge,

Motivasyonunun bazen yükselip bazen düşmesi normal. Sonuçta bir sınav stresi olacaktır. Saydığın bölümler güzel fakat bu bölümlerin iş imkanı ne kadar var o konuda bilgiye sahip değilim sanırım biraz araştırma yaparsan fazlası ile bilgi bulabilirsin.

Her zaman kendini sevdiğin mesleği yaparken hayal et motivasyonun düştüğünde. Kendi emeğin ile insanlara faydalı olarak alın terinle para kazandığını hayal et. Aileni ve sevdiklerinin seninle gurur duyduğunu hayal et. Bir insanı daha ne mutlu edebilir ki?

Buse 24 Aralık 2015

Merhaba 🙂 ben 11.sınıfım ve önümde upuzun bir yol var. Sayısal öğrencisiyim ve sağlık okumak istiyorum. Tabi ki tıp fakültesi arzuluyorum . Dersleri mi düzenli olarak çalışıyorum ama insanlar ne olmak istiyorsun dediğinde doktor olmak istiyorum demeye utanıyorum. Herkesin tepkisi malum. Oo tıpa fen liseleri girer. Sen anadolu lisesisin bu kadar yukarıdan uçma hem bak senden yüksek alan öğrenciler var sınıfta …. Bunlardan çok sıkıldım. Bu iki haftadır ders çalışmayı bile bıraktım diyebilirim. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ygs tarih coğrafya dil anlatım bitirdim ve bitirmeye test çözmeye devam ediyordum. Bu muhabbet canımı çok sıktı . Gerçekten tıp bu kadar mi imkansız ?

Recep Bağlar 24 Aralık 2015

Çevrendekiler başarısızlıklarını senin üzerinde etkili kılmak istiyor. Tıp okumak tabi ki imkansız değil. Başlı başına meslek liselerinden dahi tıp fakültesini kazanan çıkıyor. Sen eğer çalışmalarına devam edersen ve kendini bu hedefe layık görüp ona göre çalışırsan sen de kazanabilirsin.

Sen Tıpı kazanana kadar evrendekiler bu tepkileri vermeye devam edeceklerdir. Ama sen tıpı kazandıktan sonra hepsi söylediklerinden pişmanlık duyacaklardır 🙂

fatmanur 30 Aralık 2015

bende öğretmenlik düşünüyorum tarih yada coğrafya öğretmenliği matematiği ne kadar cabalasamda yapamıyorum almıyor kafam tarihe cografyaya ilgim var ama kpss sıkıntısı var ben özelde calışmak istiyorum siz ne düşünüyorsunuz

Orhan Yayla 30 Aralık 2015

Merhaba,

Bu devirde öğretmenlik kolay değil, fakat öğretmen olabilmek için matematiğinizin de belli seviyede iyi olması şart. Çünkü KPSS ‘de karşınıza çıkacak.

Bu konuda ya hayallerinizin peşinden gidip büyük fedakarlıklar yaparak çalışacaksınız. Ya da daha az sevdiğiniz fakat daha kolay kazabileceğiniz bir bölüm düşüneceksiniz.

sevgi 30 Ocak 2016

okul öncesi öğretmenliğinin ataması nasıl ben çocukları çok seviyorum zaten çocuk gelişimi bölümünde okuyorum stajda aileler cok memnun ve inşallah olursun çok iyisin diyorlar ama atama konusunda sıkıntı çeker miyim acaba

Orhan Yayla 30 Ocak 2016

Merhaba,

Her şey KPSS ‘de belli olacak, diğer yorumlarda da belirttim atama konusu büyük bir sıkıntı. Ama okul öncesi öğretmenliği mesela bir edebiyat öğretmenliğinin atamasından daha kolay olacaktır.

Ebru 2 Şubat 2016

Ben mezunum. Sırf istediğim bölüm gelmeyecek diye 1 yıl uzattım.

İlginizi Çekebilir
2017 YGS Matematik Konuları

2017 YGS Matematik Konuları

10 Eylül 2016
11.896 okunma
2017 YGS Din Kültürü Konuları

2017 YGS Din Kültürü Konuları

10 Eylül 2016
882 okunma
2017 YGS Felsefe Konuları

2017 YGS Felsefe Konuları

10 Eylül 2016
956 okunma
2017 YGS Coğrafya Konuları

2017 YGS Coğrafya Konuları

10 Eylül 2016
1.533 okunma
2017 YGS Tarih Konuları

2017 YGS Tarih Konuları

10 Eylül 2016
1.482 okunma
2017 YGS Biyoloji Konuları

2017 YGS Biyoloji Konuları

10 Eylül 2016
1.156 okunma
2017 YGS Kimya Konuları

2017 YGS Kimya Konuları

10 Eylül 2016
1.090 okunma
2017 YGS Fizik Konuları

2017 YGS Fizik Konuları

10 Eylül 2016
5.471 okunma
Bunlar da var!
Ailelerimizi Mutlu Edelim!

Ailelerimizi Mutlu Edelim!

25 Eylül 2016
131 okunma
YDS Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

23 Eylül 2016
3.609 okunma
DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

19 Eylül 2016
1.833 okunma
2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

19 Eylül 2016
6.944 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

17 Eylül 2016
9.140 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

17 Eylül 2016
14.495 okunma