Ana sayfa Rehberlik Üniversite ve Bölüm Seçerken Bunları Düşünmelisiniz

Üniversite ve Bölüm Seçerken Bunları Düşünmelisiniz

40
15

Üniversiteye hazırlık sürecinin sıkıntılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu süreçte gençlerin akılları allak bullak “ileride ne iş yapacağım, hangi bölümde okuyacağım, hangi üniversiteyi hedeflesem” gibi sorulara yanıt aramaya çalışıyorlar.

Bu süreçte gençlerin en sık yaptığı hatalardan birine değinelim. Gençler üniversiteyi hayatlarının hedefi gibi görüyor ve bu yüzden tercih hatası yapıyor. İşte x üniversiteye gitsem gerisi kolay. Şu bölümü kazanayım da ne olursa olsun vb. görüşler 25 ‘li yaşlardan sonrası için pek iyi olmuyor.

Gençler şu tavsiyelerimize kulak verin;

– Üniversite okumak bir amaç değil araçtır. Bu gözle bakmalısınız.

– Hangi üniversitede okumanız gerektiğinden çok hangi bölüm-mesleğe yatkınsınız bunu değerlendirin.

– Okumak istediğiniz bölüm nerede olursa olsun okuyun.

Şu tarz durumlar çok oluyor: “Hayalim bilgisayar mühendisliği okumaktı. İzmir ‘e puanım yetmeyince yine İzmir ‘de makine mühendisliğine gittim.”

Yahu kardeşim bu nasıl bir zıtlıktır. İkisi de mühendis sonuçta deyip avutmayın kendinizi. İzmir ‘de üniversite okuyacaksın da ne olacak istediğin mesleği yapamayacak olduktan sonra? Git Afyon ‘da oku bilgisayar mühendisliğini. Tamam sosyal yaşamın İzmir ‘deki kadar zaten olamayacak ama üniversiteden mezun olduktan sonrasını düşün. Ömür boyu makine mühendisi olacaksın. Çok mu seviyorsun makine mühendisliğini sanki, hayır !?

İzmir ‘de 4 yıl hayatımı yaşarım düşüncesi ile hiç istemediğin bir bölüm okuyacaksın ve hayallerini çöpe atacaksın. İlla İzmir ‘de okumak istiyorsan da bekle bari 1 sene boşta, daha fazla çalış yine bilgisayar mühendisliği dene yani hayallerinden asla vazgeçme!

Tabii şu da var. İleri de bilgisayar ile ilgili bir meslekte çalışmak istiyorsun. Bu bölümün çok iyi uzaktan eğitim programları mevcut. Bunları da değerlendirebilirsin. Uzaktan eğitim ile alınan diplomalarla normal diplomalar arasında hiçbir farkta olmuyor.

Yani burda amacınız üniversite okumak olmasın sevdiğiniz mesleği daha iyi şartlarda yapabilmek için üniversiteden diploma almak, tecrübe kazanmak olsun.

Bunlar bazılarınıza mantıklı bazılarınıza mantıksız gelebilir. Düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak paylaşın tartışalım, konuşalım.

PAYLAŞ

15 YORUMLAR

 1. Ben sınıf öğretmenliği istiyorum ama herkes tepkili atama yok diye çok karisik durumdayım şuan .Ne yapmalıyım ?

  • Sınıf öğretmenliği değil tüm öğretmenlikler sıkıntılı. Atama problemi malum. KPSS ‘den çok yüksek puan almadıkça boşa geçecek yıllarınız olabilir.

   Benim hayalim bu diyorsanız sonuna kadar gideceksiniz başka yolu yok. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra hedefiniz KPSS olacak. İnanıyorsanız ve hakkını veriyorsanız başarırsınız.

 2. Ben ne yapıcam ne okucagim hakkinda hic bilgim yok oyle bıkkın ve amaçsız yaşıyorumki. Bir sene kaybettim bu ikinci senem olucak onamı yanayım yoksa hedefim dogrultusunda çabalamadığımanı. Motivasyon sıfır. Gelecek kaygısı umutsuzluk hatsafada. Karışık degilim karmakarışığım

  • Kendini en kısa zamanda toparlaman lazım. Neden motivasyonun sıfır? Gelecek kaygın ve umutsuzluğun yüksek? Ailevi veya farklı problemlerin olabilir bunlar özel meseleler ama eğer hedeflerine ulaşmanı engelleyen şeyleri aşamıyorsan ve çabuk pes ediyorsan geleceği umutsuz bakmaya devam edebilirsin.

   Ben kimler gördüm 3. senesinde 4. senesinde on numara bölümleri kazanan. 😉 Çöpleri beyninden çıkar, kendini toparla, hedefine yoğunlaş ve ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır ol. Emin ol hakkını verirsen başarırsın.

 3. Merhaba. Benimde bu yıl ikinci yılım tekrar hazırlanıyorum meslek çıkışlıyım malseeff bu yüzden tekrar hazırlanmak mantıklı geldi 2 yıllık sağlık düşünüyorum (anestesiz veya att) sen ne düşünüyorsun bu bölümler için? Bide zaman zaman motivasyonum yerlerde. Bazen çok hırslıyken bazende çok bıkkın oluyorum. Böyle anlarda ne yapmak gerek?

  • Merhaba Özge,

   Motivasyonunun bazen yükselip bazen düşmesi normal. Sonuçta bir sınav stresi olacaktır. Saydığın bölümler güzel fakat bu bölümlerin iş imkanı ne kadar var o konuda bilgiye sahip değilim sanırım biraz araştırma yaparsan fazlası ile bilgi bulabilirsin.

   Her zaman kendini sevdiğin mesleği yaparken hayal et motivasyonun düştüğünde. Kendi emeğin ile insanlara faydalı olarak alın terinle para kazandığını hayal et. Aileni ve sevdiklerinin seninle gurur duyduğunu hayal et. Bir insanı daha ne mutlu edebilir ki?

 4. Merhaba 🙂 ben 11.sınıfım ve önümde upuzun bir yol var. Sayısal öğrencisiyim ve sağlık okumak istiyorum. Tabi ki tıp fakültesi arzuluyorum . Dersleri mi düzenli olarak çalışıyorum ama insanlar ne olmak istiyorsun dediğinde doktor olmak istiyorum demeye utanıyorum. Herkesin tepkisi malum. Oo tıpa fen liseleri girer. Sen anadolu lisesisin bu kadar yukarıdan uçma hem bak senden yüksek alan öğrenciler var sınıfta …. Bunlardan çok sıkıldım. Bu iki haftadır ders çalışmayı bile bıraktım diyebilirim. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ygs tarih coğrafya dil anlatım bitirdim ve bitirmeye test çözmeye devam ediyordum. Bu muhabbet canımı çok sıktı . Gerçekten tıp bu kadar mi imkansız ?

  • Çevrendekiler başarısızlıklarını senin üzerinde etkili kılmak istiyor. Tıp okumak tabi ki imkansız değil. Başlı başına meslek liselerinden dahi tıp fakültesini kazanan çıkıyor. Sen eğer çalışmalarına devam edersen ve kendini bu hedefe layık görüp ona göre çalışırsan sen de kazanabilirsin.

   Sen Tıpı kazanana kadar evrendekiler bu tepkileri vermeye devam edeceklerdir. Ama sen tıpı kazandıktan sonra hepsi söylediklerinden pişmanlık duyacaklardır 🙂

 5. bende öğretmenlik düşünüyorum tarih yada coğrafya öğretmenliği matematiği ne kadar cabalasamda yapamıyorum almıyor kafam tarihe cografyaya ilgim var ama kpss sıkıntısı var ben özelde calışmak istiyorum siz ne düşünüyorsunuz

  • Merhaba,

   Bu devirde öğretmenlik kolay değil, fakat öğretmen olabilmek için matematiğinizin de belli seviyede iyi olması şart. Çünkü KPSS ‘de karşınıza çıkacak.

   Bu konuda ya hayallerinizin peşinden gidip büyük fedakarlıklar yaparak çalışacaksınız. Ya da daha az sevdiğiniz fakat daha kolay kazabileceğiniz bir bölüm düşüneceksiniz.

 6. okul öncesi öğretmenliğinin ataması nasıl ben çocukları çok seviyorum zaten çocuk gelişimi bölümünde okuyorum stajda aileler cok memnun ve inşallah olursun çok iyisin diyorlar ama atama konusunda sıkıntı çeker miyim acaba

  • Merhaba,

   Her şey KPSS ‘de belli olacak, diğer yorumlarda da belirttim atama konusu büyük bir sıkıntı. Ama okul öncesi öğretmenliği mesela bir edebiyat öğretmenliğinin atamasından daha kolay olacaktır.

 7. Çok biliyosun böyle tipler anca internette yazar insanları gıcık eder bi haltada yardımları dokunmaz sen anca yaz ne kadar yazarsan yaz gene aynı bişey değişmiyor

  • Selam Mehmet,

   Sorun nedir, eğer sorununu açıklarsan yardımcı olabilirim. Özel bir konu ise bilgi[et]universitelio.com ‘a mail atman halinde direkt bana gelecek mailin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here