Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Zaman Kayıt Olacak?

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YGS-LYS Maratonuna Özel Çalışma Stratejileri

Üniversiteye Hazırlık 2 Mayıs 2015
615 okunma

YGS ‘ye nasıl çalışılır? LYS ‘ye nasıl çalışılır? YGS ve LYS ‘de başarılı olma yolları ve stratejileri neler?


Okullar açılırken her zaman son sınıf öğrencilerini bir sınav heyecanı yanında büyük bir streste kaplar. Bu sıkıntı ve çabanın eseri günümüzde öğrencilere üniversitelere giriş için belirlenen sınavlardır. Yani kısaca isimleri YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) ve LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı ) olarak adlandırılmaktadır.

Öğrenciler bir taraftan okul derslerine hazırlanırken diğer taraftan az önce bahsettiğimiz sınavlara da hazırlanmaktadır. Bu sınavlarda öğrencilere uzmanlar ve rehber öğretmenleri tarafından birkaç tavsiye verilir. Bu tavsiyeler nelerdir? Bahsedelim. Öğrenciler sınava hazırlanırken birazdan bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeleri durumunda daha iyi sonuçlar alacaklarından eminiz. İlk olarak sınavlara çalışma aşamasında okula gitmeyi ihmal etmemeli ve sürekli olarak okulda temel derslerinizi görmelisiniz.

Listeleme yöntemi ile önce özet geçelim, daha ayrıntılı bilgi için listenin altından başlayan yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  • Gitmek istediğiniz üniversite bölümlerini veya üniversiteleri belirleyin
  • Okuldaki sınavlarınıza da çalışıp AOBP notunuzu yükseltmeye, en azından düşürmemeye çalışın
  • Çalışma planı oluşturun
  • Öncelikli olarak eksik konularınıza yoğunlaşın, ardından devam niteliğindeki konulara odaklanın
  • Her konu sonrası mutlaka 1 tane de olsa test çözüp öğrendiklerinizi pekiştirin
  • Yeni öğrendiğiniz konuları 2-3 gün boyunca kısa kısa tekrar edin, bu kuralı uygularsanız öğrendiklerinizi istesenizde kolay kolay unutmazsınız
  • Herşeyden önemlisi robot olmadığınızı unutmayıp sosyalleşmeye de önem verin, arkadaşlarınızla – ailenizle ile vakit geçirip stres atın veya ilginç şeyler deneyin.

Okulunuzu Es Geçmeyin!

Okul derslerini ihmal etmeniz sizlerin yazılılardan daha düşük almanıza ve bunun da sizlerin gireceği sınavda sezon içinde psikolojik olarak etkiler. AOBP olarak adlandırılan puanı göz önüne alacak olursunuz sizlere çok büyük avantaj sağlayacaktır. Yüzde 13 olarak sizlere sınavda yüksek bir yüzde ile etki etmektedir. İlk yılda üniversiteye girme hedefinizi ilk yapılması gerekenler arasına koyun. İkinci ya da diğer senelerde sınava girip kazanırım diye düşünen öğrenciler genellikle girdikleri ilk yıla nazaran daha fazla hayal kırıklığı ve puan düşüklüğü yaşamaktadırlar. Yani hedef ilk senede üniversitelere giriş olmalıdır.

Hedef Belirleyin!

Sizler önceden kendinize hangi üniversite ve bölümde okumak istediğinize karar vermelisiniz. Ayrıca buna karar verirken kendiniz gerçek anlamda hangi bölümde okumak ve onu daha fazla geliştirmek istiyorsanız ona odaklanmalı ve geliştirmelisiniz. Bu hedefe ulaşmak içinde ne kadar başarılı olduğunuzu görmek sizlere büyük yarar sağlayacaktır.

Hedefinize ulaşmak için gerekli çabayı harcamaktan kaçınmayın! Unutmayınız ki hedef her şeyden önce gelir. Derse oturduğunuz andan sonra kesinlikle o konuyu bitirmeden testin başından kalkmamalısınız. Öncelikle hangi konuya başladıysanız onun arkasında durmalı ve aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde devam etmelisiniz. Bunu bir çalışma prensibi olarak kabul etmelisiniz.

YGS ve LYS İçin Farklı Stratejiler Uygulayın!

Başlarda ilk olarak YGS konulara daha ağırlık verip son dönemlere doğru LYS ile olan bağınızı daha iyi geliştirmelisiniz. Fakat bilgi düzeyi olarak sizler güçlü bir temeliniz olduğunuza inanıyorsanız bazı konuları çalışırken seçici olarak LYS ’ye de çalışabilirsiniz. Ders çalışırken araları uzun tutmayın. Ders çalışmaktan soğumamaya özen gösterin. Saatlerce ders çalışmak sizlere bir şey kazandırmaz. Verimli ve etkili bir şekilde ders çalışmaya özen gösterin. Plan ve programa sadık kalın, eğer bir programınız yok ise rehber hocalarınıza danışarak ikili doğrultusunda bir plan hazırlayın. Kendinize bir sınav stratejisi belirleyin ve buna göre hareket edin.

Robot Olmaktan Sakının!

Robot olarak değil, sınavı kazanmaya odaklanmış bilinçli bir birey olarak çalışmaya özen gösterin. Gerektiğin de nerede bırakmanız ve nerede ders çalışmanız gerektiği hakkında yardım alın. Unutmayın sizler bir robot değil sınava hazırlanan birer öğrencisiniz. Sınavı kazanamadığınız durumlar da düzenli olarak kendinizi motive edin. Buna da özen göstermeye çalışın. Psikolojik olarak bazı günleri boş geçin ve buna özen gösterin.

Son Sözlerimiz…
Genel olarak YGS ve LYS sınavlarına hazırlanırken kendi plan ve programınız yanında bu bahsettiğimiz tavsiyeleri dinlemeye özen gösterin yakın zaman da sonuçlarını göreceksiniz. Genel itibari ile bu tavsiyeleri uygulamaya çalışın, verilen emekleri geri kazanım olarak alacaksınız. Okul faktörünün büyük bir faktör olduğunu unutmayarak bunlardan yola çıkabilirsiniz.BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
2017 YGS Matematik Konuları

2017 YGS Matematik Konuları

10 Eylül 2016
11.897 okunma
2017 YGS Din Kültürü Konuları

2017 YGS Din Kültürü Konuları

10 Eylül 2016
882 okunma
2017 YGS Felsefe Konuları

2017 YGS Felsefe Konuları

10 Eylül 2016
956 okunma
2017 YGS Coğrafya Konuları

2017 YGS Coğrafya Konuları

10 Eylül 2016
1.535 okunma
2017 YGS Tarih Konuları

2017 YGS Tarih Konuları

10 Eylül 2016
1.484 okunma
2017 YGS Biyoloji Konuları

2017 YGS Biyoloji Konuları

10 Eylül 2016
1.156 okunma
2017 YGS Kimya Konuları

2017 YGS Kimya Konuları

10 Eylül 2016
1.090 okunma
2017 YGS Fizik Konuları

2017 YGS Fizik Konuları

10 Eylül 2016
5.473 okunma
Bunlar da var!
Ailelerimizi Mutlu Edelim!

Ailelerimizi Mutlu Edelim!

25 Eylül 2016
131 okunma
YDS Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

23 Eylül 2016
3.609 okunma
DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

19 Eylül 2016
1.833 okunma
2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

19 Eylül 2016
6.958 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz?

17 Eylül 2016
9.140 okunma
KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

17 Eylül 2016
14.500 okunma