Erasmus Nedir? İşlemleri Nelerdir?

Üniversiteliler14 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Erasmus Nedir? İşlemleri Nelerdir?

Öncelikle Erasmus nedir?
Erasmus üniversite öğrencilerinin başka ülkelerde bulunan anlaşmalı üniversitelerde bir veya iki dönem okumasını sağlayan bir öğrenci değişme (student exchange) programıdır. Programa katılmak için belli bir başvuru süreci olduğunu da hatırlamakta fayda var. Üniversitenizin AB ofisini takip ederek bunu öğrenebilirsiniz.

Erasmus programı ile hangi ülkelere gidebilirim?
1. Grup Program Ülkeleri : Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenşyan, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık.
2. Grup Program Ülkeleri : Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kırıs Rum Kessimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye.
3. Grup Program Ülkeleri : Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Malta, Polanya, Romanya, Slovakya, Makedonya.

Tabii ki de unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri de üniversitesiniz gitmek istediğiniz ülke ile anlaşması olup olmamasıdır.

 Ders denkliği nedir?
Kendi üniversitenizde almanız gereken ve karşı üniversitede alacağınız derslerin eşleştirmesine ders denkliği denir.
Yani sizin kaç ders geçtiğiniz, kaç kredi kazandığınız bu sistem ile denklenir. Her üniversitenin ders denkliği farklılık gösterebilir, daha ayrıntılı bilgiyi bölüm koordinatörünüzden öğrenebilirsiniz. Ders denkliğini sağlamak için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (European Credit Transfer System) kullanılır (AKTS-ECTS).

Hibe nedir?
Ulusal Ajans tarafından belirlenen ve Erasmus öğrencilerine sağlanan finansal destektir.
Ne kadar hibe alıyorum?
Hibe miktarı yukarıda yer alan ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Birinci grup program ülkeleri 500 euro, ikinci grup program ülkeleri 400 euro, üçüncü grup program ülkelerine ise 300 euro aylık hibe verilir.

Hibemi nasıl alıyorum?
Üniversitenin anlaşmalı bankasından Tl ve Euro hesabı açılır. Daha sonra hibe, kazanan öğrencilere iki taksit şeklinde Euro olarak yatırılır.
Erasmus hibesinin % 80’i, bütün belgelerini tamamlayan öğrencinin hesabına yatırılır. Hibenin kalan % 20’si ise öğrenci derslerinin % 70’inden başarılı olur ve bütün belgelerini teslim ederse döndükten sonra banka hesabına yatırılır.

Yurtdışında banka işlemleri nasıl olur?
Evet arkadaşlar fazla bilinmeyen bir o kadar da önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Türkiye’deyken hesabınıza Euro şeklinde yatırılan parayı yurtdışındaki atmlerden direk çekemiyorsunuz. Öncelikle internet bankacılığı kullanarak Euro’yu Tl’ye çevirmeniz gerekiyor, sonra bulunduğunuz ülkenin para birimine göre çekebilirsiniz.

Hibesiz Erasmus yapabilir miyim?
Evet, yapabilirsiniz. ‘Erasmus öğrencisi’ olarak programın gerektirdiği tüm bürokratik işlemler yapılır, sadece Ulusal Ajans’tan hibe almaz, kendi imkanlarınızla gidersiniz.

Dersler hangi dilde işleniyor?
Karşı okulun web sitesini ziyaret edebilir ya da kendi okulunuzdan bilgi alabilirsiniz. Yine de her zaman bu araştırmalarınız sonuç vermeyebilir. Benim gittiğim okulun eğitim dili İngilizce görünmesine rağmen bütün derslerim İtalyanca işlenmişti. Emin olmak için karşı okulun AB koordinatörlüğüne mail atmanızda fayda var.

Gitmeden önce yabancı dil kursu almalı mıyım?
Buna cevabım büyük bir EVET. Az önce de bahsettiğim gibi derslerin İtalyanca olmasından dolayı ilk başlarda çok zorlanmıştım. Hocaların çoğu İngilizce bilmesine rağmen İtalyanca sunum yapmamda ısrar ediyordu. İtalya’ya gitmeden önce kurs almadığım için gider gitmez yaptığım ilk şey bir kursa yazılmak olmuştu.

Pasaport işlemleri nasıl hallediliyor?
Erasmus kapsamında pasaport çıkartmak için harç ödemeye gerek yoktur. Öğrenci olacağınız için üniversiteden gerekli harç muaf belgelerini alarak diğer belgelerle birlikte emniyete başvurabilirsiniz.

Vize işlemleri nasıl hallediliyor?
Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkelere göre farklılık gösterse de istenilenler genel olarak; uçak bileti, Erasmus yaptığınızı ve okuldan hibe alacağınızı gösterir belge (hibesiz gitmek isteyenler için bankada belli bir miktarda para), konaklama bilgileri, fotoğraf vb. Vize başvurusundan önce istenilen belgeler kontrol edilmeli. Belgeleri tamamladıktan sonra cüzi bir miktar işlemler için ödeme yapılıyor, kısa süre içinde vizeniz çıkıyor.

Vize mülakatında ne soruluyor?
İlk defa yurtdışına çıkacak olanlara mutlaka mülakat yapılıyor. Heyecanlanacak bir şey yok, bana sorulan tek soru ‘Erasmus öğrencisi misin?’ olmuştu. 🙂
Genelde eğitim amaçlı yurtdışına çıkanlara ve üniversiteden belgesi olanlara çok fazla soru sormuyorlar.

Konaklama nasıl oluyor?
Evet, Erasmusun en büyük sorunlarından biri de gittiğinizde nerede kalacağınızı bilmemenizdir. Gideceğiniz üniversitenin yurt imkanlarını öğrenmek için International Office ile irtibata geçmelisiniz. Eğer yurt imkanı yoksa genelde tutorlar (karşı okuldan sizinle llgilenmesi için verilen öğrenciler) size kalacak ev bulmaya çalışırlar. İlk gittiğiniz günlerde Hostel denilen ucuz otellerde kalabilirsiniz.
İtalya’da Erasmus yapmış bir arkadaşımızın macerasını okumak için tıklayın.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz