İngilizce-Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları

Üniversiteliler29 Aralık 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

İngilizce-Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları

Başlığımıza İngilizce ‘yi katmamızın sebebi dünya dili olması. Elbette İngilizce haricinde Çince, Rusça, Almanca, Fransızca gibi popüler farklı diller de mevcut. Genel anlamda tüm yabancı diller için düşüneceğiz.

Yabancı dil öğrenmenin avantajı/önemi meslekten mesleğe ve hayatın size sunacağı farklı durumlara göre değişmektedir. Örneğin bilişimin özellikle teknik alanında iyi bir kariyer yapmak için klişeleşmiş bile olsa İngilizce şarttır. Çünkü Türkçe kaynak yetersizdir. Makine, elektronik ve robot teknolojileri üzerine de Almanca ve Japonca kaynaklar çok fazla. İnterneti kullanarak bu kaynaklara ulaşmak zor değil. Haliyle bunlardan kendi alanına hitap eden dili bilen biri elbette bu bilgisini avantaja çevirebiliyor. Çünkü Türkçe ‘ye çevrilmemiş çok kaliteli ve ileri seviye kaynakları okuyup anlayabiliyor.

Aslında bazılarınız şunu düşünebilir “yabancı dil öğrenmenin avantajı bu kadar küçümsenemez”. Elbette verdiğimiz örnek iş hayatında çok karşılaşılabilecek bir şey olduğu için belirttik. Hayattan örnekler vermek gerekirse farklı dil ve kültürlere sahip insanlarla interneti kullanarak/turistik gezilerde yapacağınız ayaküstü muhabbetler size geniş bir vizyon/bakış açısı kazandıracaktır.

Japonca bilen biri ile Japonya ‘daki insanların yaşam kalitelerini artıran alışkanlıklarını, felsefi düşüncelerini ve dünyaya bakış açıları üzerine konuşmak inanın size çok şey katacaktır. Her şeyden ötesi iletişim kuracaksınız. İnsanoğlunun belki de dünyada yaptığı en iyi şeylerden biridir iletişim. Farklılıkları gösterir size, özgürlük sağlar. Dünyanın Türkiye ‘den ibaret olmadığını daha iyi kavrarsınız.

Elbette öğrenciler açısından da düşünürsek yurtdışı eğitim imkanı sağlayacaktır. Yabancı bir ülkede eğitim almak çileden çok büyük bir avantaja dönüşecektir.

Yine bir örnek vermek gerekirse; ticari bir girişim yapmayı planlıyorsunuz. Google üzerinden Türkçe forumlardan girişiminiz ile ilgili tavsiyeler alabilirsiniz, daha önce bu konu ile ilgili yapılan binlerce paylaşımdan faydalanabilirsiniz. Bu harika bir şey değil mi? Peki bunu sadece Türkçe kaynaklardan değil aynı zamanda İngilizce ile de yapabilmiş olsanız. İngilizce ‘yi kullanan 4 büyük ülke olarak ABD, Hindistan, İngiltere ve Avustralya ‘yı örnek verebiliriz. Bu 4 ülkede yaklaşık 1.5 milyar insan yaşıyor. Türkçe size 80 milyon kişi ile iletişim fırsatı sunarken İngilizce 1.5 milyar kişi ile iletişim sağlıyor. Ki düz mantık olarak hesaplarsak 1.5 milyar. Elbette ki birçok Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve Asya ülkesi yani bir nevi tüm dünyanın ana dili olduğu için belki de 5-6 milyar insanla iletişim sağlayabiliyorsunuz. 80 milyonun yanında 8 milyar insan ve onlarla iletişim kurabilmek büyük avantaj olurdu.

Yabancı dil öğrenmenin sadece teknik olarak değil insana hayat tecrübesi ve bakış açısı(vizyon) olarak da ciddi şeyler kazandırabileceğini söyleyerek cümlelerimizi noktalayalım.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz