Staj Döneminde Verimli Olmak İçin Tavsiyeler

Üniversiteliler27 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Staj Döneminde Verimli Olmak İçin Tavsiyeler

Staj Teorik bilgilerin Pratikte uygulanmasına imkan sağlayan bir tür denemedir. Bu süreç sadece lise ve üniversitede yaşanmaz. İş değişikliği veya alan değişiklikleri gibi hayatın her alanında yaşanabilir.

Staj döneminden maksimum verim almak ve ulaşılabilecek olumlu olumsuz tüm tecrübeleri zirvede tutmak için bazı gerekenler;

  1. Başvuru zamanları daralmadan önce olabildiğince enlerde firmalara başvurmak ve kapılarını aşındırılmalıdır…
  2. Stajı, bir gelişim ve mesleğe adaptasyon ve uyum süreci olarak görmek mutlaka zorla yapmaktan daha iyi olur..
  3. Staj sürecinde göreve aç olmanız iş yerinde ki görünüşünüzü değiştirecektir..
  4. İş hayatının gereklerinden asla taviz vermemek çok olumlu izlenim bırakır( zamanında mesaiye başlangıç kılık kıyafet vs)
  5. “işlediğiniz ele ise öğrendiğiniz kendinize” bu mantıkla çalışırsanız orda öğrenebiliceğiniz her konu ve tecrübede bilgiyi edinirsiniz hatta sömürün.
  6. Staj süresince kendinize bir rol model belirleyin. Ve o kişi ile bol bol iletişim içinde olun.
  7. İletişim bilgilerinizi paylaşın ve oradakilerin de elde edin ilerde mutlaka lazım olacaktır..

Staj iki tarafında kazancına olanak sağlar. İş verenler doğru stajyer ile olduklarında onun kısa dönemde masrafsız sürede alacakları verime karşın onunla daha uzun soluklu ve yüksek getirili iş yapma fikrine girebilir. Bu bağlamda size karşı olacak davranış ve tutumları beğeni yönünde olacağından iş haricinde muhabbetinizde gelişecektir.

Stajyerler ise bizzat iş dünyasına girip piyasada olan kişilerle iletişim halinde olabilmek fırsatı yakalarlar. Aynı zamanda işin içine girince az buçuk istedikleri alanı tanıyıp daha önünü görecek şekilde ilerlemeye devam ederler. Staj yaptığı firmada kalmak isteyenler zaten şartlar konuşulup anlaşılır ve başlar yok istemeyenler ise başka bir yere gittiklerinde “ iş tecrübeniz var mı?” sorusuna olumlu cevap verme lüksüne sahip olurlar.

Özetle: Staj yaparak becerilerinizi geliştirmiş, tecrübe edinmiş, pratiğinizi arttırmış, profesyonel insanlarla tanışmış ve kariyerinize yön vermek adına fikir edinmiş olursunuz. Lütfen halk tabiriyle “naylon staj” yapmayınız. Geleceğinizi naylonlara sarmak istemezsin değil mi?

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz