Üniversite Hayatında Oluşturduğunuz Networkü Etkili Kullanın

Üniversiteliler24 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversite Hayatında Oluşturduğunuz Networkü Etkili Kullanın

Üniversitenin öğrencilere sağladığı görünen yararların yanında görünmeyen yararları da vardır. Farkında olarak ya da olmayarak üniversitenin bir çok bölümünden arkadaş edinmiş ya da edinecek olabilirsiniz. Bu sizin için aslında geniş bir networktür. Bunu kendinizi için büyük bir fırsata dönüştürmek sizin elinizde.

Üniversiteden mezun bir öğrencinin diğer bölümlerinden arkadaşları vardır. Diğer arkadaşlar dediğimiz aslında bir doktor, mühendis, bir şirkette insan kaynakları belki de bir avukat olarak değerlendirmeliyiz. Düşününki iş arıyorsunuz. Bir şirkette bir pozisyona başvurdunuz ve kabul edilmeniz.Daha sonra üniversiteden bir arkadaşınızın o şirkette yönetici pozisyonunda olduğunu öğrendiğinizde üzülmemek elde değil. Çünkü başvuru yaptığınız o pozisyon için şirketten birinin size referans olması kapının biraz aralanması demektir.

universite-network

Bu networkünüzü kullanmak için geç kalmayın. Üniversiteden mezun olmaya yakın arkadaşlarınızla iletişimi kesmemekte fayda var. Tabi ki sürekli diyalog halinde kalın demiyorum fakat şuan facebook dışında iş dünyasında en büyük sosyal platform linkedin. Arkadaşlarınızı buradan da nerede hangi pozisyonunda çalıştığını takip ederek çevreniz ile iletişime devam edebilirsiniz.

Çevremizi etkili kullandığımız en güzel örneği hepimiz hatırlayalım. Üniversitede vize ya da finallere giremediğimiz zaman rapor arayışında olduğumuz zamanlar olmuştur. Böyle durumlarda benim için en kolay çözüm tıp fakültesindeki arkadaşlarıma ulaşarak çözüm bulmuşumdur.

Unutmayalım hayatımız boyunca öğrenci olarak devam etmeyeceğiz. Üniversite bittikten sonra uzun bir dönem iş hayatı karşımızda olacak. Belki farklı sektörler değiştirmek zorunda olabiliriz. Üniversitede edindiğiniz arkadaş çevresi artık sizin için iş dünyasındaki bir networktür. Sizin başkalarına iş konusunda iletişim kurmanız gerekebilir. Diğer arkadaşlarınızın da size bu tarz konularda iletişim kurması muhtemeldir. Bu nedenle üniversite edindiğimiz networkü takipte kalmak yeni kapılar açacaktır.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz